Bu uygulamayı bildirin

AÇIKLAMA

Gran Turismo 7, Polyphony Digital firmasının bir oyunudur. Çıktığı ilk günden beri otomobil yarışlarına çok farklı bir boyut getiren serinin en son versiyonudur. Yayıncısı ise Sony Interactive Entertainment olarak karşımıza çıkar. Oyun hakkında birçok merak edilen sorunun yanıtını ise yazımızda bulabilirsiniz.

Gran Turismo 7 Konusu

Gran Turismo 7 konusu araba yarışı olarak dikkat çeker. Her ne kadar klasik bir yarış heyecanı öne çıksa da, özellikle son seriyle beraber bunun geliştirilmiş olduğunu ve daha değişik maceraların eklendiğini ifade etmek lazım. Oyuna giriş sonrasında sunulan arabaların içerisinden bir seçim yaparak, değişik pistlerde yarışmaya başlayabilirsiniz.

Gran Turismo 7 gerçekçi grafikleri sayesinde beklentileri sonuna kadar karşılar. Bunun yanı sıra hem yeni hem de eski pistler öne çıkmaktadır. Araçların sahip oldukları özellikleri ve güçleri ise aynı değildir. Bu sayede farklı bir deneyim yaşamak isteyen yarış severler için oldukça idealdir.

Gran Turismo 7

Gran Turismo 7 Nasıl Oynanır?

Gran Turismo 7 oynanışı basittir. Birçok otoriteye göre dünyanın en gerçekçi yarış oyunudur. Bunun nedeni ise kullanılan altyapı ve grafiklerdir. Çeşitlilik dikkat çekicidir. Örneğin oyunda yer alan klasik taşıtları tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra efsaneler arasındaki yerini çoktan almış olan GT Simülasyon modu da söz konusudur. Yarışmak isteyenler ise Sport moudnu veya FIA Championship opsiyonları sayesinde buna dahil olabilirler.

Oyunda özel şekilde tasarlanmış olan bir sürüş okulu vardır. Bunun anlamı ise deneyim sahibi olabilmek için alıştırmaların yapılabilmesinin önünün açılmasıdır. Böylelikle daha iyi bir araç pilotu hüviyetine kavuşabilirsiniz. Bunun yanı sıra geliştirilmiş modifikasyon, özelleştirme ve kişiselleştirme modu da mevcuttur. Araç üzerindeki düzenlemeleri dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Gran Turismo 7 sürüş simülatörü tamamen gerçek olması ile dikkat çekmektedir. Bunun için tasarlanmış olan özel ve yeni birçok araç size sunulmaktadır. Aynı zamanda oyunda özel garajlar da mevcuttur. Elde edilecek olan başarıların sonrasında satın alınacak araçların tümünü, bu büyük garajların içerine koyabilirsiniz. Burada taşıtların modifiye edilmesi mümkündür. Taşıtlar üzerinde kişiselleştirme yapılabilir. Sadece motor gücü ile sınırlı değildir. Hem görsel anlamda hem de tasarım konusunda farklılıklara imza atabilirsiniz.

Gran Turismo 7

Gran Turismo 7 farklı şekillerde oynanabilir. Kontroller konusunda değişik opsiyonlara imza atmanız mümkündür. Işık yansımaları adeta bir devrim niteliğinde olması ile dikkat çekmektedir. Çünkü HDR, 4K ve aynı zamanda 60 FPS şeklinde tasarlanmış kare oranına sahip olan ışık yansımaları öne çıkmaktadır. Bunların çok hızlı bir biçimde işlenmesi, oyun kalitesini yukarıya taşımıştır.

Yükleme süreleri çok seridir. Ultra yüksek olduğunu görmekteyiz. Bu sayede özellikle SSD üzerinden yarışlara katılım konusunda bir zaman kaybı ortaya çıkmaz. Lobilerde toplanabilir bunun ardından arkadaşlık davetlerinin de sahibi olabilirsiniz. Yükleme süresini beklenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Otomobiller arasından seçim yapmak bu sayede çok kolay hale gelecektir.

Gran Turismo 7 uyarlanabilir özelliğe sahip olan tetikler sayesinde de oyuncu beklentilerini sonuna kadar karşılamaktadır. Bunların içinde fren yapabilmek adına kullanılan pedal öne çıkar. Hassaslık konusunda oranlar farklılık göstermektedir. ABS sisteminin sağlamış olduğu gerçek titreşimi oyun içerisinde hissedebilirsiniz. Dokunsal adındaki geri bildirim bir diğer Gran Turismo 7 oynanış özelliği olarak karşımıza çıkar.

Aynı zamanda oyun içinde lastiklerin yol üzerindeki temasları hissedilebilir olması ile dikkat çekmektedir. Buna ek olarak en küçük çukurlar ve tümsekler bile rahatlıkla algılanabilmektedir. Sizin haricinizde kalmış olan sürücü ile araç pozisyonlarının, ses üzerinden duyulması ise oyunun sunmuş olduğu en gelişmiş teknolojilerin içinde yer almaktadır.

Gran Turismo 7

Gran Turismo 7 Sistem Gereksinimleri

Gran Turismo 7 sistem gereksinimleri iki farklı başlık şeklinde tanımlanmalıdır. Bunlardan birisi minimum olan ve şu özelliklere sahip olması ile öne çıkandır;

  • Intel Core i3, 560 3.3 GHZ işlemci üzerinden oyun minimum özellikleri ile oynanabilir.
  • AMD için ise Phenom II X4 805 modelinin kesinlikle yeterli olduğunu hemen ifade etmek lazım.
  • Nvidia Geforce GTX 750 Ti 2 GB ekran kartının yanı sıra AMD Radeon R7 360 X 2 GB ekran kartı modeli üzerinden de oynanabilir.
  • İstenilen minimum RAM oranı ise 4 GB olarak dikkat çekmektedir.
  • Windows’un en az 7 sürümü bilgisayarda olmalıdır.
  • 40 GB’lık HDD boşluğu yer almak zorundadır.

Önerilen Gran Turismo 7 sistem gereksinimleri ise daha farklı olması ile öne çıkar. Buna göre Intel Core i5 modelinin 4670 K 3.4 GHZ versiyonu sayesinde oyunu tam grafik ve hızlı şekilde oynamak mümkündür. Bunun yanı sıra aynı sonucu ADM FX 8370 modeli üzerinden de almak kolaydır. 6 GB RAM ise olası kasmaların önüne başarılı bir biçimde geçecektir.

Gran Turismo 7 Kaç GB?

Gran Turismo 7 oyunu 40 GB olarak tasarlanmıştır. Çıkış zamanı bu yılın içinde olacak oyunu oynayabilmek için bilgisayarda bu kadar kapasiteye sahip olan bir yer ayrılması şarttır.

Gran Turismo 7 Fiyatı

Gran Turismo 7 oyunu henüz piyasaya çıkmamıştır. Ancak firmanın bu sene ya da en geç 4 Mart 2022 senesinde bunu satışa koyacağı dile getirilmektedir. Bundan dolayı meblağ tam olarak net değildir. Ancak genel itibari ile bir önceki sürümden daha yüksek olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra oyun birden çok konsol ve aynı zamanda bilgisayar için satışa sunulacağından, değişik tutarların öne çıkması söz konusudur. Yarış deneyimini yaşamak isteyen kişilerin tercih edeceği oyun, kesinlikle beklentileri karşılaması ile dikkat çekmektedir. Oynanabilirliği başarılıdır.

Gran Turismo 7

Gran Turismo 7 Yorumları

  • Gran Turismo 7 yorumları arasında öne çıkan konulardan birisi, oyunun Tempest 3D Audio Tech özelliği ile sunulacak olmasıdır. Her ne kadar bu konuda çok geniş bilgiler söz konusu olmasa da, özellikle de firmanın yaptığı kısa açıklamada buna yer verilmesi büyük bir devrim anlamına geliyor. Çünkü bu sayede oyundaki araçların, aynı zamanda onları kullanan kişilerin seslerinin duyulması, algılanması mümkündür. 3D ses yerleştirmesinin olması büyük bir yenilik anlamına geliyor.
  • Dokunsal geri bildirim konusunun büyük bir ilgi gördüğünü hemen ifade etmek lazım. Bugüne kadar çıkan ve piyasada çok sık tercih edilen otomobil yarışlarının en büyük handikapı, zeminin hissedilmemesiydi. Ancak firma buna bir son vererek, yoldaki minimum bozuklukların bile sürücüye yansıtılmasını başarılı bir biçimde sağlamış durumda. Bu da doğal olarak oyunun daha gerçekçi bir kimlik kazanması anlamına gelmektedir.
  • Gran Turismo 7 oyun yorumları içinde çok sık dile getirilmiş olan bir diğer konu ise ABS titreşiminin öne çıkması. Bu ayrıntı birçok oyunda söz konusu değil. Gran Turismo 7 işte bundan dolayı kesinlikle çok daha reel bir sürüş keyfini sunuyor.
  • Aynı şekilde araçların farklılıklarının göz önünde bulundurularak, gaz pedalı ağırlığının ona göre tasarlanmış olmasını da unutmamak lazım. Oyun yorumları içerisinde bunun da öne çıktığını hemen söylemek lazım.

Tüm bunlar oyunun başarısını kesinlikle öne çıkaran ayrıntılar olarak dikkat çekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir