Bu uygulamayı bildirin

AÇIKLAMA

Bu yazımızda Rockstar game oyunun en başarılı oyun serilerinden birisi olan GTA San Andreas Türkçe oyununu incelemek istedik. İlk GTA oyunu 1997 yılında Grand Theft Auto olarak çıkmıştır. 1999 yılında 3 tane daha yeni oyun katılarak seri geliştirilmiştir. Bunlar sırasıyla Grand Theft Auto London 1969, Grand Theft Auto 1961 ve Grand Theft Auto 2 olmuştur. GTA oyun serilerinde yer alan yaklaşımlardan birisi GTA 1, GTA 2, GTA 3, GTA 4 ve GTA 5 Era şeklinde yer alıyor. Diğer yaklaşım ise 2D, 3D ve HD olarak ele alınmıştır.

GTA devrim niteliğindeki girişimini GTA III Era serileriyle yapmıştır. Daha sonra PlayStation, bilgisayar, xbox gibi oyun konsollarında da 2D hikâye modundan 3D hikâye moduna geçirerek başarıya imza atmış ve iyice bilinmeye başlamıştır. GTA III Era serisi arasında GTA San Andreas Türkçe en çok tutan ve hala oynanan oyunlar arasında yer almaktadır.

GTA San Andreas

GTA San Andreas’ın şu an oynayabileceği platformlar arasında PlayStation, bilgisayar, xbox, android google play store ve ios appstore bulunmaktadır.

Oyunun yapımcılığını ve geliştiriciliğini Rockstar North üstlenmiştir. Oyun yayınlayıcısı Rockstar Games olarak yer almıştır. Oyun modu olarak San Andreas hem tek oyunculu oyun hem de çok oyunculu oyun modları arasında yer almaktadır.

GTA San Andreas Türkçe

Grand Theft Auto: San Andreas Nedir?

GTA San Adreas Türkçe daha çok yetişkin bireylere uygun bir oyun. Aksiyon, macera ve suç oyunları kategorileri altında yer almaktadır. Oyun geliştirilirken 1992 yılında Los Angelas’ta gerçekleşen olaylardan ilham alınmıştır.

GTA serisinde San Andreas’ta oyuncular görev yapabilmelerinin yanı sıra aksiyon, macera, sürüş, rol yapma, gizlilik ve yarış gibi unsurları içeren serbest dünyaya odaklanmıştır.

GTA San Andreas Kurgusu

GTA San Andreas oyun kurgusu Los Santos’da kardeşleri ve annesiyle birlikte yaşayan Carl Johnson ile başlıyor. Carl Johnson’ın abisi Sweet, Grove Street Families çetesine liderlik yapıyor. Bu çetenin iki tane düşmanı var: Ballas ve Los Santos Vagos. Bu çeteler arası çatışma yüzünden Carl’ın kardeşlerinden birisi olan Brian ölüyor. Daha sonra Carl Libert City’e taşınıyor. Yıllar sonra Grove Street Families’in liderlerinden Big Smoke ve Ryder, Ballas’a geçiyor. Sweet’i öldürmek ve çeteyi ortadan kaldırmak istedikleri için CRASH adı verilen kötü polisler ile anlaşma yapıyorlar. Carl’ın arabası ile Sweet’in evini tarayarak öldürmeyi planlıyorlar. Fakat plan istenildiği gibi gitmiyor. Sweet evde olmadığı için annesi Beverly Johnson ölüyor. Bundan sonra Carl yeniden eve dönüyor.

Carl eve döndükten sonra Big Smoke ve Ryder hala çeteye sadık rolü yapmaya devam ediyorlar. Carl döndükten sonra çete yeniden kendini toparlamaya başlıyor. Carl ve Ryder birlikte çeteye silah buluyorlar. Çete yeniden güçlendiren sonra Ballas’a darbe indirmeye başlıyor. Ballas’ın lideri olan Kane öldürülüyor. Grove Street, Ballas’tan daha güçlü bir çete haline geliyor. Olaylar esnasında Carl’ın kız kardeşinin sevgilisi ve Varrios Los Azcetaz isimli çetenin lideri olan Cesar Vialpando, Big Smoke ve Ryder’ın ihanetini fark ediyor. Carl durumu Sweet’e anlatmaya karar verdiğinde Sweet’in Ballas dedesi tarafından yaralandığını öğreniyor. Carl, Ballas cetesini geri püskürtmeyi başarıyor ancak polisler tarafından tutuklanıyor.

Sweet hapse giriyor. Carl’da CRASH polisleri tarafından Las Santos dışına gitmeye zorlanıyor. Big Smoke Ballas’ın lideri oluyor. Grove Street tarihe karışmışken Big Smoke Ballas’ı başarılı bir uyuşturucu çetesi haline getiriyor. Bu sıralarda Carl tanıştığı Katalina adındaki kadın ile birlikte 4 kasabada 4 yeri soyarak para kazanıyor. Yarışlara katılarak San Fierro’da bir garaj sahibi oluyor. Daha sonra Triad isimli çeteye liderlik yapan Woozie ile tanışıyor.

Carl, yarıştan kazandığı garajın daha iyi hale gelmesi için şehirden insanları toplayıp garajda çalışmalara başlıyor. Carl ve Woozie arasında bir dostluk gelişiyor. Carl ve Cesar birlikte Ryder’i buluyorlar ve Ryder’in Rifa çetesinin lideri T-Bone Mendez, Jizzy ve Mike Toreno ile ayrı ayrı iş çevirdiğini öğreniyorlar. Carl Jizzy’nin önce güvenini kazanıp sonra onu öldürüyor. Ardından önce Mendez ve Ryder’i sonra Toreno’yu öldürmeyi başarıyor.

Carl tanımadığı bir kişiden telefon alarak bir yere çağırılıyor. Gittiğinde Toreno’nun ölmediğini öğreniyor. Toreno burada Carl’a işlerini yaptırmaya başlıyor. Woozie, Las Venturas’ta bir kumarhane açıyor ve Carl’ı kumarhanesine ortak yapıyor.

Carl Las Santos’a geri dönüyor. Toreno’da Sweet’in hapisten çıkmasını sağlıyor. Çetenin dağıldığını öğrenen Sweet Grove Street Families’ı tekrar kuruyor. Carl, Los Santos’ta diğer çetelerin güçlenmesini engelliyor. Tekrar güçlenen çete Big Smoke’u buluyor ve Smoke, Carl tarafından öldürülüyor.

GTA San Andreas Özellikleri

GTA San Andreas Türkçe oyununun en önemli özelliği karakter geliştirme özelliklerinin eklenmiş olmasıdır. Oyunda karakterin görünüşü, kıyafetleri, saç ve sakalı, dövmesi değiştirebiliyor. Karaktere kas özelliği veya saygınlık gibi özellikler verilebiliyor.

Oyun Los Santos’ta başlıyor. Oyunun başında düşük özellikler ve düşük miktarda para oluyor. Oyunda ilerledikçe yeni dükkân, kıyafet, şehir gibi özellikler açılıyor. Bu özellikler ile birlikte yan görevlerde açılıyor. Yan görevleri yerine getirdikçe oyunda farklı özellikleri açabiliyorsunuz.

GTA San Andreas Türkçe

GTA San Adreas Karakterleri

GTA San Andreas Türkçe oyununda fazla sayıda karakter bulunuyor. Bunlardan ilki Sweet’in kardeşi olan Carl Jonhson. Sweet ise en büyük Johnson kardeş olarak Grove Street çetesinin kurucusu. Sweet’in çeteyi kurma sebebi uyuşturucuya karşı olması. En büyük uyuşturucu çetesi olan Ballas’ı ortadan kaldırmak için Grove Street’i kuruyor. Johnson kardeşlerin arasındaki tek kız ise Kendl Jonhson olarak karşımıza çıkıyor. Kendl’in sevgilisi Cesar Vialponda. Cesar’da çetenin kurucuları arasında bulunuyor.

Big Smoke Grove Street’in ihanet eden çete lideri. Ryder ise Grove Street’e ihanet eden bir çete üyesi.

Woozie Triadların görme engelli lider. Gözleri görmemesine rağmen çatışabiliyor.

GTA San Adreas Bölgeler

San Adreas, oyunun geçtiği eyaletin ismi. LOS Santos, San Fierro ve Las Venturas ise oyunun geçtiği önemli şehirler.

GTA San Andreas Türkçe

GTA San Andreas Ses ve Müzikler

GTA San Adreas oyununda 1992’de popüler olan türlere ait radyolar kullanılmıştır. Oyunda Snoop Dogg, Dr. Dree, Guns N’ Roses gibi ünlü isimlerin şarkıları kullanılmış.

Oyunda toplam 11 tane radyo var. Bu radyolar şunlardır:

 • Placback FM radyosu Klasik HipHop türünde çalmaktadır.
 • K-Rose kanalı Countr tarzında çalmaktadır.
 • K-DST kanalı klasik rock çalmaktadır.
 • Bounce FM, Funk türünü çalmaktadır.
 • SF-UR, house türünde çalmaktadır.
 • Radio Los Santos kanalı West Coast HipHop türünde çalmaktadır.
 • Radio X kanalı Harf Rock ve Alternative Metal türlerinde çalmaktadır.
 • CSR kanalı soul türünde çalmaktadır.
 • K-Jah West kanalı Reggae türünde çalmaktadır.
 • Master Sounds 98.3 kanalı rare groove türünde çalmaktadır.
 • WCTR kanalı ise sohbet kanalı olarak kullanılmıştır.

GTA San Andreas oyun radyoları eski oyunlara göre bir yenilik getirmiştir. Bu oyunda radyolar gerçekten gerçekleşecek olayların haberini veriyor. Örneğin radyo kanalında sunuculuk yapan spiker Yağmur yağacağını söyledikten sonra oyunda gerçekten yağmur yağmaya başlıyor. Oyunda elde ettiğiniz bazı başarılar radyoda anlatılıyor.

GTA San Andreas oyununda ünlü isimlere ait seslendirmeleri de duyabiliyoruz. James Wood, Peter Fonda, Chris Penn gibi isimler bunlara örnek verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir