Bu uygulamayı bildirin

AÇIKLAMA

Ghostwire Tokyo, son dönemin adından en çok söz ettiren oyunlarından birisi. Uzak Doğu kültüründe önemli bir yeri olan korku teması üzerine kurulu. Japonya’nın başkenti Tokyo’da geçen oyunda ana karakterin yerine geçerek, insanları hemen kurtarmaya başlayabilirsiniz. Tüm detaylar ise yazımızda.

Ghostwire Tokyo Konusu

Ghostwire Tokyo her ne kadar bize korku filmlerini hatırlatıyor olsa da tam olarak bu konsept üzerine kurulu değildir. Macera öğeleri ile korkunun harmanlanmış şeklidir diyebiliriz. Japonya’nın hem en büyük hem de başkent şehri olarak dikkat çeken Tokyo’da geçen oyunda, şehir halkının yüzde 99’luk kısmının ortadan kaybolmasıyla oyun başlar. Son derece gizemli olan bu gelişmenin nedeni hiçbir şekilde belli değildir.

Bunun hemen ardından ise şehri çok kötü güçlere sahip olan birçok karakter istila etmektedir. Bunların hem doğa üstü güçlerle donatılması hem de niyetlerinin kötü olması, ortaya bir mücadelenin çıkmasını zorunlu hale getirmektedir. Mistik öğeler şeklinde tasarlanmış olan Ghostwire Tokyo oyunundaki ruhları, yine aynı şekilde kovmak, onları kentten göndermek ve son olarak yok etmek gerekmektedir. Temel görev bu şekilde tanımlanmıştır. Böylelikle Tokyo şehrini kurtarabilirsiniz. Kentin geleceği kesinlikle sizlerin elinde bulunuyor.

Ghostwire Tokyo

Ghostwire Tokyo Nasıl Oynanır?

Ghostwire Tokyo oynanışı, bir süre önce yayınlanmış olan fragman sayesinde son derece kolay bir biçimde anlaşılabilmektedir. Açılış sekansının ardından Tokyo kentinin kısa bir tanıtımı söz konusudur. Gerek şehrin metro ve diğer yolları gerekse gündelik yaşama dair birçok ayrıntı ekranlara yansıyor. Daha sonra bunların çok büyük bir kısmının kaybolması ile farklı bir moda geçiliyor. Ghostwire Tokyo tek kişilik bir oyun olmasından dolayı sahip olacağınız karakter öne çıkmakta. Onun da sırtında yay olan genç bir adam olduğunu görüyoruz.

Ghostwire Tokyo oyununda amaç, düşman olarak tanımlanmış karakterleri yok etmektir. Bunun için farklı ve gizemli olan güçlerin kullanılması şarttır. Klasik bir şekilde silah kullanımı geri planda kalır. Daha çok el ile yapılmış olan büyüler öne çıkar. Bunun yanı sıra maceranın kentin farklı yerlerinde geçtiğini de hemen söylemek lazım. Birebir Tokyo şehrinin tasarlanmış olduğunu görmekteyiz.

Oyunda baş karakter, hem yürüyerek hem de başta motosiklet olmak üzere farklı taşıtları kullanabilmektedir. Mücadele edeceği düşmanların farklı özellikleri mevcuttur. Bunların bir kısmı daha önceki birçok oyun ve filmden de aşina olduğumuz, ruh emici karakterlerdir. Oyunda güçlü ve yenilmesi çok zor olan figürlerin başında gelmektedir.

Aynı zamanda baş kısmı olmayan lise öğrencileri, Tokyo kentinin günlük yaşamı içerisinde hayatını devam ettiren figürler de söz konusudur. Yakuza tarzında olan ve ellerinde şemsiye bulunan düşmanları unutmamak lazım. Bunlardan bir kısmının büyü yapabilme özelliği vardır. Uçabilen karakterler oyuna son derece farklı bir hava katmıştır. Klasik bir first person oyunundan fazlasını sunan Ghostwire Tokyo, bu özellikleri sayesinde hem maceraya düşkün hem de korku öğelerini seven kişilere hitap etmektedir.

Ghostwire Tokyo

Ghostwire Tokyo oyununda farklı vuruş teknikleri söz konusudur. Bunların tümünün kadim Japon sanatı içerisinde yerinin olduğunu hemen ifade edelim. Özellikle Hadouken adındaki hareket;

 • Kesinlik,
 • Yaratılış,
 • Boyut,
 • Farkındalık,
 • Sezgi,
 • İyileştirme,
 • Enerji,
 • Uyum,
 • Güç gibi anlamlara gelmektedir.

Ghostwire Tokyo Sistem Gereksinimleri

Tüm bilgisayar oyunlarında olduğu gibi hem minimum hem de tavsiye edilen sistem gereksinimlerini tek tek sıralamak gerekmektedir. En alt çözünürlükte oynayabilmek için bilgisayarınızda Windows 7’nin yüklü olması şarttır. 64 bit olan versiyonunun kesinlikle tercih edilmesi lazım. Ghostwire Tokyo işlemci seçenekleri konusunda iki tane opsiyon vardır. Bunlardan birisi AMD FX 8320 iken diğeri ise Intel Core i5, 2500 K 3.3 GHZ’dir. Ekran kartında da aynı şekilde iki markanın iki versiyonu öne çıkmaktadır.

Nvidia kullananlar için minimum ekran kartı modelinin Geforce GTX 960 2 GB olduğunu hemen ifade etmek lazım. Bunun rakibi olarak bilinen AMD’nin ise Radeon R9, 380 modeli yeterli olacaktır. Sistem belleği için 8 GB Ram yeterli olarak kabul edilmiştir. Sabit disk alanı 50 GB veya bundan daha çok olmak zorundadır. DirectX ile tam uyumlu olan bir ekran kartı üzerinden oyun erişimini sorunsuz bir biçimde yapabilirsiniz.

Ghostwire Tokyo

Ghostwire Tokyo önerilen sistem gereksinimleri içerisinde ise Windows 7 üstü tavsiye edilmektedir. Sistem belleği konusunda ise 16 GB her daim oyunun tüm özelliklerini ve ekran grafiklerini sonuna kadar kullanabilme hakkını tanımaktadır. Depolama alanında bir farklılık yoktur. AMD Radeon RX Vega 56 8GB ekran kartının yanı sıra Nvidia Geforce GTX 1070 ve üstü de tercih edilebilir. İşlemci opsiyonları;

 • AMD Ryzen R5 1600 ile çok daha hızlı ve problemsiz bir oyun katılımının yapılması her daim mümkündür.
 • Tercihini Intel Core üzerinden yapacak olan kişiler için ise İ7 6700K 4 Core 4.90 GHZ büyük bir avantaj anlamına gelmektedir.

Ghostwire Tokyo Kaç GB?

Ghostwire Tokyo 50 GB büyüklüğünde bir oyundur. Sistem gereksinimlerini başarılı bir biçimde karşılayan bilgisayarın, bu alana sahip olması sayesinde sorunsuz ve aynı zamanda heyecanlı bir oyun deneyimi sizleri beklemektedir.

Ghostwire Tokyo Fiyatı

Ghostwire Tokyo fiyatı henüz netleşmemiştir. Bunun temel nedeni ise oyunun özellikle bilgisayar sürümü için aktif edilmemiş olmamasıdır. Ancak diğer farklı birçok konsola uygun bir biçimde satın alma işlemini online platformlar sayesinde en kısa zaman dilimi içerisinde tamamlayabilirsiniz. Bu sayede harika bir oyun deneyimi, korku öğeleri ile dolu maceranın içerisine dahil olacaksınız.

Ghostwire Tokyo

Ghostwire Tokyo Yorumları

Ghostwire Tokyo yorumları konusunda şunlardan bahsetmek mümkündür;

 • Ghostwire Tokyo oyun yorumları, özellikle uzak doğu korku kültürüne ilgi duyan kişiler tarafından dile getirilmiş, genel manada olumlu olan görüşlerle dikkat çekmektedir. Bunun nedeni ise oyun atmosferinin çok iyi olmasıdır.
 • Her ne kadar gündüz teması olsa da genellikle oyunun gece atmosferinde tasarlanmış olması, harika bir deneyim anlamına gelmektedir.
 • Bunun yanı sıra özellikle Japon korku öğelerinin bol bol kullanılmış olduğunu da hemen ifade etmek lazım. Bu açıdan kesinlikle başarılıdır.
 • Diğer dikkat çeken bir durum ise oyundaki mekanların çeşitliliğidir. Dünyanın en büyük kentlerinden birisi olan Tokyo’da geçmektedir. Üstelik hayali bir şehir tasarımının olmadığını, gerçeklere bağlı kalındığını hemen belirtmek lazım.
 • Oyunda mücadele edilecek ve kötü karakterler olarak tanımlanmış öğelerin çok fazla olması, çeşitlilik arz etmesi, değişik güçler üzerinden tasarlanması kesinlikle sıra dışı bir oyun deneyimi anlamına geliyor.
 • Üstelik Ghostwire Tokyo, oynanabilirlik konusunda hiçbir soru işareti ya da zorluk da barındırmıyor.
 • Yüksek çözünürlüğe sahip olan grafiklerin yanı sıra oyundaki ara yüz çok sade ve anlaşılır. Böylelikle giriş işleminin yapılmasının ardından dilediğiniz gibi ayarlamaları ve özelleştirmeleri rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

Ghostwire Tokyo oyunu sadece bilgisayar için değil, bunun haricinde daha farklı oyun konsolları için de tasarlanması sayesinde birçok kişiye hitap ediyor. Satın alarak, Tokyo’nun renkli sokaklarında değişik türden düşmanlarla hemen mücadele etmeye başlayabilir ve kenti kurtarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir